29.02.2008 WARSZAWA: PARADA FILMÓW GÓRSKICH W "LUNIE" 02/2008 (71)
Zapraszam serdecznie na kolejny – trzeci już! – Warszawski Przegląd Filmów Górskich w kinie "Luna" przy ul. Marszałkowskiej, tym razem w dniach 29 lutego – 2 marca oraz 4 – 9 marca 2008. Pełną informację o imprezie znajdą zainteresowani na stronie internetowej www.przeglad.turnia.pl. Program jest niezwykle bogaty i urozmaicony. W sumie odbędzie się przeszło 20 seansów, w których trakcie przez ekran przejdzie więcej niż 50 filmów – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Będą obrazy o charakterze etnograficznym, ekologicznym i historycznym, choć jak zwykle większość będą stanowiły filmy alpinistyczne. Nie zabraknie też produkcji o narciarstwie wysokogórskim, kajakarstwie górskim czy innych sportach ekstremalnych. Tak bogaty repertuar stał się możliwy dzięki stałej współpracy z najstarszą w Polsce imprezą tego typu – Festiwalem Filmów Górskich w Lądku Zdroju, której dyrektor, Zbigniew Piotrowicz, będzie tradycyjnie już gościem honorowym naszych spotkań. Uczestnicy przeglądu będą mogli obejrzeć m.in. 4 kolejne odcinki z cyklu zrealizowanego w 2007 r. przez Marka Kłosowicza dla Discovery TVN Historia pt. "Himalaiści" (m.in. film o Wojtku Kurtyce). Przygotowano też kilka premier: film o wspinającej się rodzinie Pustelników zapowiedział znany reżyser Mirosław Dembiński, a Jacek Kamler – amatorski, za to przezabawny obraz "Mówią o górach", z udziałem tak barwnych postaci jak Anna Czerwińska, Anna Milewska, Zbigniew Skoczylas czy Andrzej Wilczkowski.
Z pewnością dużym zainteresowaniem będą się cieszyły spotkania z naszymi górskimi gwiazdami: Kingą Baranowską, Piotrem Morawskim, Adamem i Piotrem Pustelnikami, Ryszardem Pawłowskim czy Anną Czerwińską, która przy okazji zaprezentuje swój kolejny tom z serii książkowej "GórFanka". Specjalną atrakcją będzie przyjazd gościa z Anglii – Johna Portera, znanego alpinisty a zarazem dyrektora Festiwalu Filmów Górskich w Kendal. Opowie on o barwnych przygodach podczas wspólnych himalajskich wypraw z polskimi alpinistami w latach siedemdziesiątych (m.in. z Wojtkiem Kurtyką i Andrzejem Zawadą), zaprezentuje też najnowsze filmy, nagrodzone na tej prestiżowej imprezie. Odbędzie się także spotkanie z Wojciechem Brańskim, Janem Serafinem oraz innymi uczestnikami wejścia na dwa dziewicze szczyty Kangczendzongi (Południowy i Środkowy) w 1978 roku.
Nowa wielka droga na Changabangu w Himalajach. Zespół po powrocie w październiku 1978 roku. Stoją od lewej: Wojtek Kurtyka, Krzysztof Żurek, John Porter i Alex MacIntyre. Fot. Józef Nyka
Pokazy filmowe będą też miały odpowiednią oprawę. Zaplanowano spotkania z autorami i uczestnikami filmów, a poszczególne obrazy będą poprzedzone słowem wstępnym. W trakcie imprezy zorganizowane zostaną wystawy fotograficzne, m.in. znanego polskiego fotografa – Marka Arcimowicza. W trakcie trwania przeglądu czynne będzie stoisko z publikacjami górskimi, gdzie m.in. będzie można nabyć autorskie książki gości przeglądu – Anny Czerwińskiej i Ryszarda Pawłowskiego. Zgodnie z tradycją na widzów czekają też liczne, nierzadko cenne upominki od sponsorów.
Raz jeszcze zapraszam do gościnnej "Luny" – będzie naprawdę co oglądać. Do zobaczenia!
Roman Gołędowski
(organizator imprezy)
Sprzedaż i rezerwacja biletów: od 25.02.2008 r. (poniedziałek)
ceny biletów: 12 zł w dni powszednie, 14 zł w weekendy
bilety zbiorowe: 10 zł (min. 10 szt.), karnet 120 zł