20.05.2009 PODWOJNE ZWYCIESTWO KINGI 05/2009 (75)
Pamietamy sprzed lat emocje zwiazane z wypelnianiem sie narodowych kompletow osmiotysiecznikow, wtedy jeszcze nie nazywanych Korona Himalajow. Zestawialismy skomplikowane tabele, a informacja byla dziurawa i nie docierala tak szybko, jak obecnie, niepewnosci przeciagaly sie wiec w miesiace. Polska dorobila sie swojego kompletu po wejsciu na Shisha Pangme – w r. 1987. O narodowej koronie kobiecej nikt nie myslal, pozniej zas jakos malo kto pamietal, choc wykazy do r. 1997, opracowane przez Tsunemichiego Ikede, zamiescila Junko Tabei w swej japonskiej ksiazce "Kobiety na Everescie". Wejsc kobiecych bylo coraz wiecej, nie ukladaly sie jednak w pelne narodowe czternastki. Jesli chodzi o Polske, braki wypelnila ostatnio Kinga Baranowska wejsciami na Dhaulagiri i Manaslu. Swoim wczorajszym wejsciem na Kangchendzonge postawila kropke nad osmiotysiecznym i – i to nie tylko w skali Polski ale calego swiata! Uprzytomnil nam to swiatowy analityk himalaizmu, zaprzyjazniony z nami Eberhard Jurgalski. Oto tekst jego maila z wtorku 19 maja:
 
Kochani Moi! Wierzcie mi, ze tragiczna smierc Piotra Morawskiego przezywam tak samo bolesnie, jak wy. Tymczasem jednak wiadomosc, ktora powinna poprawic nasze nastroje. Polska staje sie znow krajem nr 1 w himalaizmie kobiecym. Wczoraj Kinga Baranowska weszla na Kangchendzonge i dzieki temu juz na kazdym z 14 osmiotysiecznikow stala przynajmniej jedna kobieta z Polski. Czegos takiego nie udalo sie dotad dokonac damom z zadnej innej nacji. Przekazcie moje gorace gratulacje Kindze Baranowskiej, serdecznie gratuluje tez calej wspinajacej sie Polsce z okazji tego historycznego sukcesu. Bardzo mnie tez poruszylo zadedykowanie wejscia Wandzie Rutkiewicz. Tak oto znowu zamyka sie pewne kolo... Wasz
Eberhard Jurgalski, Lorrach
 
Nasze panie gromadzily swoja wielka kolekcje przez 34 lata – od r. 1975 (Gasherbrum II) do 2009. Najwieksze zaslugi ma Wanda Rutkiewicz, ktora byla pierwsza Polka na 7 osmiotysiecznikach, w tym obu najwyzszych. Drugie miejsce zajmuja ex aequo Anna Czerwinska i Kinga Baranowska, z 3 szczytami tej klasy kazda. Na 3 szczytach 8-tysiecznych – w tym najtrudniejszym czyli K2 – Polki stanely jako w ogole pierwsze panie.
Poczatek rozdzialu o Wandzie Rutkiewicz w ksiazce Junko Tabei
19.05.2009 ZBIGNIEW LAGOCKI 05/2009 (75)
Z wielkim zalem zawiadamiamy, ze w wieku 82 lat zmarl 10 maja 2009 r. nasz serdeczny kolega i przyjaciel
sp.
 
Prof. ZBIGNIEW LAGOCKI
 
wybitny artysta-fotografik, zasluzony profesor Akademii Sztuk Pieknych.
Taternik i narciarz, w latach piecdziesiatych dokonal wielu ambitnych wejsc w Tatrach, w skalkach nad Laba i w Kaukazie.
W latach 1957–1960 nalezal do zespolu redakcyjnego "Taternika" nadajac pismu nowa oryginalna szate graficzna wedlug wlasnej koncepcji artystycznej ilustrujac 12 zeszytow wlasnymi zdjeciami i rysunkami.
 
Pozegnamy Go na cmentarzu Rakowickim w srode, 20 maja 2009 r. o godz. 12.20.
 
Rodzinie skladamy wyrazu glebokiego wspolczucia.
Kolezanki i Koledzy
z Klubu Wysokogorskiego – Krakow
Zbigniew Lagocki – podroz w Kaukaz 1958. Fot. Jan Slupski
19.05.2009 KRZYSZTOF PANKIEWICZ 05/2009 (75)
Z glebokim bolem przyjelismy wiadomosc, ze 6 maja 2009 wskutek nieszczesliwego wypadku stracil zycie nasz kolega klubowy i serdeczny przyjaciel
 
KRZYSZTOF PANKIEWICZ
 
wybitny taternik, alpinista, himalaista i utalentowany dzialacz organizacyjny. Urodzony w r. 1951 w Lodzi, byl przez trzy dekady jedna z czolowych osobowosci polskiego ruchu wysokogorskiego, w latach 1978–1997 uczestnikiem przeszlo 10 wypraw w najwyzsze gory Azji, takze w roli ich kierownika. Przez szereg lat sluzyl swa wiedza i doswiadczeniem Lodzkiemu Klubowi Wysokogorskiemu, m.in. jako jego rzutki prezes. Odchodzisz Krzysiu tak niespodziewanie, ale na zawsze pozostaniesz w naszych sercach i naszej wdziecznej pamieci. Do Rodziny i Bliskich kierujemy slowa szczerego wspolczucia
 
Polski Zwiazek Alpinizmu
Grono Przyjaciol
Krzysztof Pankiewicz. Fot. Alek Lwow
04.05.2009 WYSTAWA STULECIA TOPR 05/2009 (75)
30 kwietnia 2009 roku w Osrodku Edukacyjno-Muzealnym Tatrzanskiego Parku Narodowego w Zakopanem przy ul. Chalubinskiego 42a zostala otwarta wystawa przygotowana z okazji 100 lecia TOPR. Tytul wystawy zostal zaczerpniety z pism Mariusza Zaruskiego i brzmi "cale Tatry przede mna". Na wystawie mozna zobaczyc historyczny sprzet i dokumenty TOPR sprzed stu lat, bardzo rzadko publicznie udostepniane. Jest tez eksponowane wspolczesne wyposazenie ratownicze – z mozliwoscia skorzystania z malej czesci multimedialnej. Mamy nadzieje, ze ekspozycja zainteresuje przede wszystkim mlodziez i dzieci, ktore w najblizszych tygodniach odwiedza Zakopane.
Rok 1911. Szkolenie TOPR – nauka sygnalizacji wzrokowej. Z lewej naczelnik Mariusz Zaruski.
Wystawa bedzie czynna do 21 czerwca 2009 r. od poniedzialku do soboty w godzinach od 8 do 15. Wstep wolny. Serdecznie zapraszamy
Jan Krzysztof
04.05.2009 SPOTKANIE W ZAKOPANEM 05/2009 (75)
Redakcja "Pamietnika Polskiego Towarzystwa Tatrzanskiego" serdecznie zaprasza na promocje tomu 17 (2008) "Pamietnika" – z tematami glownymi Tytus Chalubinski oraz Muzeum Tatrzanskie. Spotkanie promocyjne odbedzie sie w Zakopanem, w willi "Koliba" przy ul. Koscieliskiej w piatek 8 maja 2009 r. o godzinie 17. Tom liczy 430 stron i jest wyjatkowo zasobny w tresc. Cena 25 zl.
Stefan Maciejewski, Barbara Morawska-Nowak
04.05.2009 MEDYCYNA NA WYSPIE WIELKANOCNEJ 05/2009 (75)
Towarzystwo Lekarskie Krakowskie wspolnie z Komisja Nauk Medycznych O/PAN w Krakowie, Katolickim Stowarzyszeniem Lekarzy Polskich, Stowarzyszeniem Absolwentow Wydzialow Medycznych UJ oraz Polskim Oddzialem The Explorers Club zapraszaja uprzejmie na ilustrowany wyklad prof. dra hab. Zdzislawa Jana Ryna (Katedra Psychiatrii CM UJ, The Explorers Club), zatytulowany "Medycyna na Wyspie Wielkanocnej. Mity i rzeczywistosc". Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Igor Goscinski a odbedzie sie ono w Domu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego przy ul. Radziwillowskiej 4 w srode dnia 6 maja 2009 r. o godzinie 18.
04.05.2009 70 LAT W HIMALAJACH 05/2009 (75)
W dniach 8–10 maja 2009 r. Muzeum Sportu i Turystyki juz po raz szesnasty organizuje Przeglad Filmow Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Program imprezy tym razem nawiazuje do stulecia powstania TOPR, 20. rocznicy smierci Jerzego Kukuczki a przede wszystkim 70. rocznicy pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje i zdobycia dziewiczego szczytu Nanda Devi East (7434 m). Szczegoly bogatego programu imprezy zainteresowani znajda na stronie internetowej Muzeum <www.muzeumsportu.waw.pl>. Uroczyste otwarcie XVI Przegladu odbedzie sie w piatek 8 maja o godz. 16.30. Uswietni je film Anny Teresy Pietraszek "Nanda Devi, bogini zwyciestwa" a nastepnie spotkanie z jego autorka i prof. Janem Zarynem z IPN. Odnaleziony w archiwum brytyjskim oryginalny film z wyprawy w 1939 roku obejrzymy w felietonie realizacji Leszka Rysaka z zamknietej projekcji tego historycznego dokumentu. Dniem Jurka Kukuczki bedzie sobota (m.in. spotkanie z Celina Kukuczkowa), jubileusz TOPR zostanie przypomniany w niedziele (filmy oraz spotkanie z Michalem Jagiella). Zamknie przeglad wieczor filmow Darka Zaluskiego, zaplanowany na godz. 18 w niedziele.
Reprodukujemy oryginal jednego z zachowanych zdjec z wyprawy, niestety lekko uszkodzony przy dawniejszym retuszu temperowym. Transport ladunkow na grani Snieznej Kopy.