GS/0000 |
WALNY ZJAZD PZA 2010 |
11/2010 |
|
|
Prezes Fot. Bogdan Jankowski |
W dniach 6 i 7 listopada 2010 roku w Podlesicach w Skalkach Kroczyckich odbyl sie XIII Walny Zjazd Delegatow Polskiego Zwiazku Alpinizmu. Tradycyjnie juz goscil nas "Zajazd Jurajski" u podnoza Gory Zborow. Glownym celem zjazdu bylo przedstawienie delegatom sprawozdania z prac Zarzadu w latach 20072010 oraz wybor nowych wladz na nastepne trzy lata. Obrady otworzyl prezes PZA, Janusz Onyszkiewicz, ktory piastuje te funkcje juz trzy kadencje. Przewodniczacym Zjazdu wybrano Marcina Wernika z KW Warszawa. Po wyborze prezydium i sekretariatu Zjazdu przystapiono do ustalania porzadku obrad. Zaproponowany przez ustepujacy Zarzad porzadek nieco zmieniono, postanawiajac, aby propozycje Komisji Matki i wybory nowych wladz poprzedzic sprawozdaniem Komisji Wnioskowej i dyskusja nad wnioskami i programem pracy Zwiazku. Uzasadnieniem zmiany bylo to, zeby kandydatom do wladz dac moznosc podejmowania decyzji o uczestnictwie w pracach Zarzadu z pelna swiadomoscia nalozonych przez Zjazd na nowe wladze zobowiazan. Sprawozdanie Zarzadu przedstawil Janusz Onyszkiewicz, ktory zreferowal w skrocie jego dzialania, odsylajac delegatow do szczegolow zawartych w pisemnym omowieniu kadencji. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej odczytal jej przewodniczacy, Andrzej Piekarczyk. Komisja odniosla sie pozytywnie do dzialan Zarzadu i postawila wniosek o udzielenie mu absolutorium. Dyskusja nad oboma wystapieniami nie byla dluga delegaci praktycznie nie podniesli zadnych istotnych zastrzezen, chociaz z rozmow zaslyszanych w kuluarach wynikalo, ze niektorzy mieli krytyczne zdanie o funkcjonowaniu Zarzadu. Sprawozdanie Sadu Kolezenskiego przedstawil Andrzej Sobolewski. Wynikalo z niego, ze Sad Kolezenski otrzymal do rozpatrzenia 4 sprawy. Trzy z nich dotyczyly wypowiedzi na forum internetowym i zostaly oddalone z roznych powodow. Goretsza dyskusje wywolala czwarta, ktorej sad nie rozstrzygnal, natomiast wnioskowal do Zarzadu PZA, aby najpierw zajela sie nia Komisja Bezpieczenstwa Gorskiego, jako ze sprawa powstala na tle oceny przyczyn wypadku smiertelnego. Zarzad z kolei odlozyl zajecie stanowiska do decyzji Walnego Zjazdu. Dyskusja nad ta sprawa w trakcie sprawozdania Komisji Wnioskowej wywolala wiele emocji i chwilami przechodzila w, mowiac jezykiem felietonow Wiecha, "pyskowke". W rezultacie zjazd przyjal wniosek zobowiazujacy obwinionego kolege do przeproszenia AKG w Lodzi, w ktorego imieniu wystepowal Wojciech Swiecicki.
|
|
Sala. Fot. Bogdan Jankowski |
Nastepnie wybrano Komisje Matke, Komisje Wnioskowa i Komisje Robocze oraz ich przewodniczacych. Kolejnym punktem bylo glosowanie nad wnioskiem o udzielenie absolutorium ustepujacemu Zarzadowi. W wyniku glosowania Zarzad absolutorium otrzymal. Kapitula Czlonkostw Honorowych w skladzie: Stanislaw Biel, Janusz Majer, Jan Serafin (przewodniczacy), Bogna Skoczylas, Jerzy Wala i Hanna Wiktorowska zaproponowala Zjazdowi nadanie czlonkostwa honorowego nastepujacym osobom: Markowi Janasowi, Malgorzacie i Janowi Kielkowskim, Michalowi Kochanczykowi, Tadeuszowi Rewajowi, Tamotsu Nakamurze, Szymonowi Wdowiakowi i Janowi Weigelowi. Zjazd przyjal wniosek Komisji przez aklamacje. Uzupelniono takze na przyszlosc sklad Kapituly Czlonkostw Honorowych o Anne Czerwinska, Andrzeja Ciszewskiego i Janusza Majera. Dalsze w tym dniu obrady toczyly sie juz w poszczegolnych komisjach roboczych.
|
|
Podlesice 7 listopada. Fot. Bogdan Jankowski |
Nastepnego dnia wznowiono obrady plenarne poczynajac od sprawozdania Komisji Wnioskowej. Przedstawila ona kilka wnioskow, z ktorych najwazniejsze dotyczyly wprowadzenia zmian do statutu PZA. Czesc tych zmian proponowal ustepujacy Zarzad, przy czym potrzeba ich wprowadzenia wynikala z uchwalenia przez Sejm nowej ustawy o sporcie i koniecznosci dostosowania do niej statutow poszczegolnych zwiazkow sportowych. Zmiany te nie wywolaly wiekszej dyskusji. Wiekszosc z nich ma charakter formalny, jak np. zmiana nazwy Walny Zjazd na Walne Zgromadzenie Delegatow, niektore jednak beda mialy wplyw na dzialalnosc wladz PZA, jak postanowienie, ze Walne Zgromadzenie (o charakterze sprawozdawczym) ma sie odbywac corocznie a co trzy lata sprawozdawczo-wyborcze. Pewna nowoscia bedzie to, ze delegaci beda wybierani na okres trzech lat, a nie jak dotad na jeden walny zjazd. Statut wprowadzil tez obligatoryjny wymog, by zebrania Zarzadu PZA odbywaly sie co najmniej piec razy w ciagu roku. O wprowadzenie bardziej radykalnych zmian organizacyjnych wystepowal KW Warszawa. Po dluzszej dyskusji delegaci uznali, ze propozycje te zostaly zgloszone zbyt pozno i delegaci nie mieli moznosci, by sie z nimi dostatecznie zapoznac postanowiono wiec, ze zajmie sie nimi Walne Zgromadzenie w 2011 roku.
Po zakonczeniu dyskusji nad wnioskami Komisja Matka przedstawila swoje propozycje kandydatow do wladz PZA. Lista ta zostala uzupelniona o nazwiska zgloszone z sali. Nalezy zauwazyc, ze do stanowiska prezesa PZA kandydowal jedynie Janusz Onyszkiewicz, ktory otrzymal wymagana wiekszosc glosow. Do Zarzadu PZA zostaly wybrane nastepujace osoby: Maciej Ciesielski, Mateusz Golicz, Marcin Kaczkan, Pawel Lulek, Marek Lukaszewski, Adrian Sinkiewicz, Jacek Trzemzalski, Danuta Wach, Marek Wierzbowski, Piotr Xieski oraz Marcin Zwolinski. Czlonkami Komisji Rewizyjnej w tej kadencji beda Marek Janas, Marek Kalicinski, Janusz Jacek Krukowski, Jerzy Tillak i Ryszard Urbanik, natomiast czlonkami Sadu Kolezenskiego Zofia Chrusciel, Marek Grochowski, Rafal Kardas, Ryszard Kowalewski i Hanna Wiktorowska. Po ogloszeniu wynikow wyborow obrady zostaly zamkniete.
Udzial seniorow w Zjezdzie byl liczny a kuluarowe spotkania i towarzyskie pogawedki jak zwykle bardzo mile i serdeczne, choc pogoda raczej nie zachecala do spacerow wsrod znanych sprzed lat skalek.
Leszek Lacki
GS/0000 |
WALNY ZJAZD PTT 2010 |
11/2010 |
W dniach 1314 listopada 2010 r. obradowal w Zakopanem VIII Zjazd Delegatow Polskiego Towarzystwa Tatrzanskiego, ktory podsumowal kadencje 20072010 i wybral wladze na nastepne trzy lata. Prezesem odmlodzonego Zarzadu zostal Szymon Baron z Bielska-Bialej. Jest to najmlodszy prezes w historii PTT. Ma 28 lat, zone i dwie corki. Z zawodu jest inzynierem metalurgiem. Wiceprezesami w nowym Zarzadzie zostali Nikodem Frodyma, Tomasz Kwiatkowski i Wojciech Szarota, sekretarzem Jerzy Zielinski, a skarbnikiem Joanna Krol. Wsrod spraw programowych Zjazd podjal uchwale o ustanowieniu roku 2012 Rokiem Ochrony Przyrody Polskiej z okazji stulecia zalozenia pierwszej organizacji skupiajacej sie na ochronie przyrody Tatr Sekcji Ochrony Tatr Towarzystwa Tatrzanskiego. Goscmi Zjazdu byli m.in. Marcin Szweycer z Gabinetu Prezydenta RP Bronislawa Komorowskiego, ktory odczytal list Prezydenta do Zjazdu, Andrzej Gasienica-Makowski starosta tatrzanski, Jerzy Kaplon dyrektor Centralnego Osrodka Turystyki Gorskiej PTTK oraz himalaisci Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. VIII Zjazd obdarzyl godnoscia czlonka honorowego Leszka Cichego, Krzysztofa Wielickiego i zdobywce Korony Himalajow Piotra Pustelnika, a takze zasluzonych seniorow PTT Jozefa Kwiatkowskiego, Kazimierza Opyrchala i Stanislawa Czubernata, dlugoletniego zastepce dyrektora TPN.
GS/0000 |
TAMOTSU NAKAMURA W POLSCE |
11/2010 |
Od 17 do 25 listopada przebywal w Polsce czolowy eksplorator gor Tybetu i Chin, Tamotsu (Tom) Nakamura. Przyjechal na zaproszenie Janusza Majera i lodzkiego XII Explorers Festival. 18 listopada w auli UL, w ramach festiwalowej Wielkiej Lekcji Geografii, zorganizowanej dla uczniow szkol srednich z calej Polski, wyglosil bogato ilustrowany odczyt na temat eksploracji gor Azji Centralnej. Nastepnego dnia publicznosci Explorers Festiwal opowiedzial o swojej 20-letniej eksploracji gor wschodniego Tybetu, Syczuanu i Yunanu, ktora zaowocowala dokumentacja opisowa i fotograficzna ok. 300 niezdobytych dotad 6-tysiecznych szczytow, dotarciem do nieodwiedzanych dolin i lodowcow. Znany w swiecie jako "odkrywca Alp Tybetu", pokazal na zdjeciach niezwykle piekno tych gor. W sumie zorganizowal w ten zakatek swiata 32 ekspedycje. 74-letni Tom Nakamura nagrodzony zostal goracymi brawami. Wzruszony, glebokim japonskim uklonem podziekowal za aplauz. Nie tylko festiwalowa publicznosc docenila jego wielkie dzielo. Kapitula Festiwalu przyznala mu nagrode Explorera a Jerzy Wala i Janusz Majer wreczyli mu dyplom czlonka honorowego PZA.
|
|
Explorers Festival. Od prawej: Janusz Majer, Tamotsu Nakamura, Jacek Sikora i Zbigniew Luczak. Fot. Grzegorz Chwola |
Warto tu dodac, ze Jerzy Wala za zaslugi dla gorskiej kartografii i monografie wielu pasm gorskich, szczegolnie Hindukuszu i Karakorum rowniez zostal uhonorowany "Explorerem", a podziw budzi tez to, ze mimo osiemdziesiatki wciaz jest niezwykle aktywny: nadal kresli mapy, wedruje po gorach, jezdzi na nartach, narzeka przy tym na brak czasu na realizacje wszystkich planow.
|
|
Janusz Majer, Tamotsu Nakamura i Krzysztof Wielicki |
Nakamura byl nastepnie gosciem Janusza Majera w jego domu, w Gorkach Wielkich, skad w towarzystwie Jerzego Wali odbyli podroz przez Beskidy, Zakopane i Niedzice do Krakowa. Pobyt w Warszawie, skad na zaproszenie SGIM polecial do Barcelony, wykorzystal na spotkanie z Jozefem Nyka i Januszem Kurczabem. Europejskie tournee zakonczy w Hamburgu spotkaniem z wydawca swojej ksiazki "Die Alpen Tibets Ostlich des Himalaya". Na przyszly rok planuje kolejna ekspedycje w gory Tybetu, na razie w konspiracji, bo zonie od wielu lat powtarza, ze ekspedycja na ktora aktualnie jedzie jest juz ta ostatnia.
|
|
Tom Nakamura i Jerzy Wala z Tatrami w tle. Fot. Janusz Majer |
Wywiad z Tamotsu Nakamura przeprowadzony przez Janusza Majera i Grzegorza Chwole ukazal sie w pismie Gory nr 6 (193) 2010 a jego osobista relacje z wyprawy odbytej jesienia 2009 r., zamiescil "Taternik" nr 3/2010, w opracowaniu Janusza Majera.
Grzegorz Chwola
W dniach 29 i 30 listopada opuscili nasze coraz to mniej liczne grono dwaj wybitni wspinacze sprzed polwiecza - Adam Szurek z Warszawy (72) i Andrzej Pietsch z Krakowa (78). Pierwszy z nich byl szeroko znanym lekarzem-ortopeda, drugi miedzynarodowej slawy grafikiem, profesorem ASP i subtelnym interpretatorem krajobrazow tatrzanskich. Obaj odegrali znaczaca role we wprowadzeniu tatrzanskiego "sesto grado" i pozostawili w Tatrach popularne drogi, wsrod nich "kant" Zamarlej Turni, "Wariant R" na Mnichu i "Momatiukowke" na Kazalnicy. Andrzej Pietsch wspinal sie tez w Alpach, Adam Szurek - w Kaukazie i Dolomitach. Zegnamy w nich serdecznych przyjaciol i niezapomnianych partnerow z tatrzanskich i pozatatrzanskich scian, w ktorych historie ich imiona wpisane sa na zawsze. Z ich Bliskimi laczymy sie w bolu i szczerym wspolczuciu.
Grono Seniorow KW Warszawa
GS/0000 |
POZEGNANIA |
11/2010 |
GS/0000 |
W SKROCIE |
11/2010 |
-
-
|
|
Nazir Sabir Fot. Alek Lwow |
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-