20.05.2009 PODWÓJNE ZWYCIĘSTWO KINGI 05/2009 (75)
Pamiętamy sprzed lat emocje związane z wypełnianiem się narodowych kompletów ośmiotysięczników, wtedy jeszcze nie nazywanych Koroną Himalajów. Zestawialiśmy skomplikowane tabele, a informacja była dziurawa i nie docierała tak szybko, jak obecnie, niepewności przeciągały się więc w miesiące. Polska dorobiła się swojego kompletu po wejściu na Shisha Pangmę – w r. 1987. O narodowej koronie kobiecej nikt nie myślał, później zaś jakoś mało kto pamiętał, choć wykazy do r. 1997, opracowane przez Tsunemichiego Ikedę, zamieściła Junko Tabei w swej japońskiej książce "Kobiety na Evereście". Wejść kobiecych było coraz więcej, nie układały się jednak w pełne narodowe czternastki. Jeśli chodzi o Polskę, braki wypełniła ostatnio Kinga Baranowska wejściami na Dhaulagiri i Manaslu. Swoim wczorajszym wejściem na Kangchendzöngę postawiła kropkę nad ośmiotysięcznym i – i to nie tylko w skali Polski ale całego świata! Uprzytomnił nam to światowy analityk himalaizmu, zaprzyjaźniony z nami Eberhard Jurgalski. Oto tekst jego maila z wtorku 19 maja:
 
Kochani Moi! Wierzcie mi, że tragiczną śmierć Piotra Morawskiego przeżywam tak samo boleśnie, jak wy. Tymczasem jednak wiadomość, która powinna poprawić nasze nastroje. Polska staje się znów krajem nr 1 w himalaizmie kobiecym. Wczoraj Kinga Baranowska weszła na Kangchendzöngę i dzięki temu już na każdym z 14 ośmiotysięczników stała przynajmniej jedna kobieta z Polski. Czegoś takiego nie udało się dotąd dokonać damom z żadnej innej nacji. Przekażcie moje gorące gratulacje Kindze Baranowskiej, serdecznie gratuluję też całej wspinającej się Polsce z okazji tego historycznego sukcesu. Bardzo mnie też poruszyło zadedykowanie wejścia Wandzie Rutkiewicz. Tak oto znowu zamyka się pewne koło... Wasz
Eberhard Jurgalski, Lörrach
 
Nasze panie gromadziły swoją wielką kolekcję przez 34 lata – od r. 1975 (Gasherbrum II) do 2009. Największe zasługi ma Wanda Rutkiewicz, która była pierwszą Polką na 7 ośmiotysięcznikach, w tym obu najwyższych. Drugie miejsce zajmują ex aequo Anna Czerwińska i Kinga Baranowska, z 3 szczytami tej klasy każda. Na 3 szczytach 8-tysięcznych – w tym najtrudniejszym czyli K2 – Polki stanęły jako w ogóle pierwsze panie.
Początek rozdziału o Wandzie Rutkiewicz w książce Junko Tabei
19.05.2009 ZBIGNIEW ŁAGOCKI 05/2009 (75)
Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w wieku 82 lat zmarł 10 maja 2009 r. nasz serdeczny kolega i przyjaciel
śp.
 
Prof. ZBIGNIEW ŁAGOCKI
 
wybitny artysta-fotografik, zasłużony profesor Akademii Sztuk Pięknych.
Taternik i narciarz, w latach pięćdziesiątych dokonał wielu ambitnych wejść w Tatrach, w skałkach nad Łabą i w Kaukazie.
W latach 1957–1960 należał do zespołu redakcyjnego "Taternika" nadając pismu nową oryginalną szatę graficzną według własnej koncepcji artystycznej ilustrując 12 zeszytów własnymi zdjęciami i rysunkami.
 
Pożegnamy Go na cmentarzu Rakowickim w środę, 20 maja 2009 r. o godz. 12.20.
 
Rodzinie składamy wyrazu głębokiego współczucia.
Koleżanki i Koledzy
z Klubu Wysokogórskiego – Kraków
Zbigniew Łagocki – podróż w Kaukaz 1958. Fot. Jan Słupski
19.05.2009 KRZYSZTOF PANKIEWICZ 05/2009 (75)
Z głębokim bólem przyjęliśmy wiadomość, że 6 maja 2009 wskutek nieszczęśliwego wypadku stracił życie nasz kolega klubowy i serdeczny przyjaciel
 
KRZYSZTOF PANKIEWICZ
 
wybitny taternik, alpinista, himalaista i utalentowany działacz organizacyjny. Urodzony w r. 1951 w Łodzi, był przez trzy dekady jedną z czołowych osobowości polskiego ruchu wysokogórskiego, w latach 1978–1997 uczestnikiem przeszło 10 wypraw w najwyższe góry Azji, także w roli ich kierownika. Przez szereg lat służył swą wiedzą i doświadczeniem Łódzkiemu Klubowi Wysokogórskiemu, m.in. jako jego rzutki prezes. Odchodzisz Krzysiu tak niespodziewanie, ale na zawsze pozostaniesz w naszych sercach i naszej wdzięcznej pamięci. Do Rodziny i Bliskich kierujemy słowa szczerego współczucia
 
Polski Związek Alpinizmu
Grono Przyjaciół
Krzysztof Pankiewicz. Fot. Alek Lwow
04.05.2009 WYSTAWA STULECIA TOPR 05/2009 (75)
30 kwietnia 2009 roku w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem przy ul. Chałubińskiego 42a została otwarta wystawa przygotowana z okazji 100 lecia TOPR. Tytuł wystawy został zaczerpniety z pism Mariusza Zaruskiego i brzmi "całe Tatry przede mną". Na wystawie można zobaczyć historyczny sprzęt i dokumenty TOPR sprzed stu lat, bardzo rzadko publicznie udostępniane. Jest też eksponowane współczesne wyposażenie ratownicze – z możliwością skorzystania z małej części multimedialnej. Mamy nadzieję, że ekspozycja zainteresuje przede wszystkim młodzież i dzieci, które w najbliższych tygodniach odwiedzą Zakopane.
Rok 1911. Szkolenie TOPR – nauka sygnalizacji wzrokowej. Z lewej naczelnik Mariusz Zaruski.
Wystawa będzie czynna do 21 czerwca 2009 r. od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 15. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy
Jan Krzysztof
04.05.2009 SPOTKANIE W ZAKOPANEM 05/2009 (75)
Redakcja "Pamiętnika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego" serdecznie zaprasza na promocję tomu 17 (2008) "Pamiętnika" – z tematami głównymi Tytus Chałubiński oraz Muzeum Tatrzańskie. Spotkanie promocyjne odbędzie sie w Zakopanem, w willi "Koliba" przy ul. Kościeliskiej w piątek 8 maja 2009 r. o godzinie 17. Tom liczy 430 stron i jest wyjątkowo zasobny w treść. Cena 25 zł.
Stefan Maciejewski, Barbara Morawska-Nowak
04.05.2009 MEDYCYNA NA WYSPIE WIELKANOCNEJ 05/2009 (75)
Towarzystwo Lekarskie Krakowskie wspólnie z Komisją Nauk Medycznych O/PAN w Krakowie, Katolickim Stowarzyszeniem Lekarzy Polskich, Stowarzyszeniem Absolwentów Wydziałów Medycznych UJ oraz Polskim Oddziałem The Explorers Club zapraszają uprzejmie na ilustrowany wykład prof. dra hab. Zdzisława Jana Ryna (Katedra Psychiatrii CM UJ, The Explorers Club), zatytułowany "Medycyna na Wyspie Wielkanocnej. Mity i rzeczywistość". Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Igor Gościński a odbędzie się ono w Domu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego przy ul. Radziwiłłowskiej 4 w środę dnia 6 maja 2009 r. o godzinie 18.
04.05.2009 70 LAT W HIMALAJACH 05/2009 (75)
W dniach 8–10 maja 2009 r. Muzeum Sportu i Turystyki już po raz szesnasty organizuje Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Program imprezy tym razem nawiązuje do stulecia powstania TOPR, 20. rocznicy śmierci Jerzego Kukuczki a przede wszystkim 70. rocznicy pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje i zdobycia dziewiczego szczytu Nanda Devi East (7434 m). Szczegóły bogatego programu imprezy zainteresowani znajdą na stronie internetowej Muzeum <www.muzeumsportu.waw.pl>. Uroczyste otwarcie XVI Przeglądu odbędzie się w piątek 8 maja o godz. 16.30. Uświetni je film Anny Teresy Pietraszek "Nanda Devi, bogini zwycięstwa" a następnie spotkanie z jego autorką i prof. Janem Żarynem z IPN. Odnaleziony w archiwum brytyjskim oryginalny film z wyprawy w 1939 roku obejrzymy w felietonie realizacji Leszka Rysaka z zamkniętej projekcji tego historycznego dokumentu. Dniem Jurka Kukuczki będzie sobota (m.in. spotkanie z Celiną Kukuczkową), jubileusz TOPR zostanie przypomniany w niedzielę (filmy oraz spotkanie z Michałem Jagiełłą). Zamknie przegląd wieczór filmów Darka Załuskiego, zaplanowany na godz. 18 w niedzielę.
Reprodukujemy oryginał jednego z zachowanych zdjęć z wyprawy, niestety lekko uszkodzony przy dawniejszym retuszu temperowym. Transport ładunków na grani Śnieżnej Kopy.